Po Seansie #010 – Hollywood Fatal Error: brak ducha w maszynie

Witamy Was serdecznie w dziesiątym już odcinku naszych po seansowych pogadanek. Tym razem w okrojonym gronie, bez naszych dwóch zabójczych wirtualnych idolek – Agnieszki i Katki – przy mikrofonie zostali sami netrunnerzy: wiecznie opanowany władca marionetek i cybermózg całej operacji – Michał; wyglądający niepozornie tank grupy, który Logiczne Oprogramowanie Defensywne tnie swoim podkręconym popkulturowymi sterydami intelektem z wprawą Case’a – Szymon; i wiecznie sprzężony z siecią biofreak, który operuje na granicy zimnej logiki cybernetycznych wszczepów i bionicznego szaleństwa – Bartek.

Nasze trio tym razem wpadło na nie lada zdradliwą materię filmową, która spowodowała, że podczas tego zanurzenia postanowiliśmy nie brać jeńców. W naszej dziesiątej misji mieliśmy bowiem zinfiltrować sieć najnowszego obrazu Ruperta Sandersa – Ghost in the Shell. Michał co prawda próbował w swoim stylu ocenić strukturę filmu bez emocji i jednocześnie utrzymać na wodzy Bartka i Szymona, ale seans przepalił tej dwójce niektóre obwody i obaj weszli w bardzo niebezpieczny (i dlatego domyślnie ustawiony za silnymi blokadami) tryb Critic Berserk Mode. Ostrzegamy zatem: tutaj nie było litości. Szymon z zimną metodycznością tanka przetaczał po filmie swoje intelektualne tyrady miażdżąc jakiekolwiek próby oporu filmowej materii, która dodatkowo systematycznie osłabiana była przez chaotyczne i dzikie ataki Bartka, który balansował na cienkiej granicy rzeczowej krytyki i emocjonalnej furii.

Jednak przed skokiem w otchłań filmowej rzeczywistości przyjrzeliśmy się w pierwszej części całemu uniwersum Ghost in the Shell i omówiliśmy pokrótce mangi, trzy filmy anime oraz seriale.

Jeśli więc nie straszne Wam bezpardonowe łamanie barier na podkręconych do granic wytrzymałości przez syntetyczne biotyki neuronach, to zapraszamy na szaleńczą jazdę w poszukiwaniu ducha w maszynie.

Spis treści:
02:21 – Dyskutujemy o mangach (Ghost in the Shell, Ghost in the Shell 2: Man-Machine Interface, Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processor) oraz serialach (Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, S.A.C. 2nd GIG, Solid State Society; Ghost in the Shell: Arise, Alternative Architecture) i filmach anime (Ghost in the Shell, Ghost in the Shell Innocence, Ghost in the Shell The New Movie).
24:38 – Bez spojlerów o aktorskim Ghost in the Shell.
30:56 – Rozmowa ze spojlerami.

Klimatyczny utwór muzyczny z dzisiejszego odinka nosi nazwę Instinct i znajduje się na http://www.bensound.com/instinct

O Bartek

Filmoznawca, medioznawca i ludolog w jednym. Bawi się w doktoryzowanie, wykładając studentom tajniki mediów oraz badając gry wideo na Uniwersytecie Śląskim. Apologeta cyberpunku (Mr. Robot FTW!) i fanatyczny miłośnik filmów sztuk walki. Ubóstwia wczesną twórczość Kevina Smitha, jego kinową anarchię i wulgarność mieszające się z romantyzmem, wzrusza i porusza go wrażliwa wiwisekcja slackerów rejestrowana przenikliwym okiem Linklatera, ulega technicznej perfekcji historii opowiadanych przez Nolana. Nade wszystko jednak oszałamia go poetyka perfekcyjnej kompozycji kadru i montażu Kubricka oraz odpychający naturalizm historii opowiadanych przez szalonego Aronofsky’ego. Jego filmowa wrażliwość dużo zawdzięcza także młodemu Spielbergowi i Lucasowi. Zakochany bez pamięci w talencie Natalie Portman i urodzie Jessiki Biel. Można go czasem spotkać w katowickiej Cybermachinie i na orlikach jak gania za piłką.
Tagi , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.